Maxxis

Maxxis Dissector 29×2.4"WT 3C MaxxTerra EXO+ TR 120tpi folding

Ei arvosteluita | Arvostele tämä tuote / 5

Varastossa!

Hinta: 50,00 5000 79,00 € 7900
Määrä: kpl

Maxxis Dissector 29×2.4 WT – 3C MaxxTerra EXO+ trail/enduro-rengas

Maxxis Dissector 29×2.4 WT EXO+ on nopea ja monipuolinen maastorengas, joka toimii erinomaisesti takarenkaana enduro- ja trail-käytössä sekä eturenkaana kuivilla ja kovapohjaisilla reiteillä. Rullaava keskinappulaprofiili ja pitävät sivunappulat tarjoavat hyvän tasapainon nopeuden, hallittavuuden ja märkäpito-ominaisuuksien välillä. EXO+ -suojaus parantaa rungon kestävyyttä ja tukee ajoa matalilla rengaspaineilla ilman vanneiskujen riskiä.

Maxxis Dissector EXO+ TR 3C MaxxTerra 29×2.4 WT – nopea ja hallittu maastorengas teknisiin, kuiviin ja vaihteleviin olosuhteisiin

Dissector on Troy Brosnanin yhteistyössä suunnittelema rengas, kehitetty maksimoimaan rullaavuutta tinkimättä kaarteiden hallittavuudesta tai jarrupidosta. Rengas toimii poikkeuksellisen hyvin kovapintaisilla ja kuivilla poluilla, mutta sen avoin nappulajako ja pehmeät sivunappulat tekevät siitä luotettavan myös märissä juurakoissa ja vaihtelevissa olosuhteissa. Nappulaprofiilin muotoilu minimoi vierintävastusta erityisesti takarenkaana, ja Dissector tunnetaan nopeana kisarenkaana enduroon sekä vetävänä ja ennustettavana vaihtoehtona trail-pyörien eturenkaaksi.

Keskiosan nappulat ovat muotoiltu rullaamaan tehokkaasti kovilla pinnoilla, mutta niiden muoto ja välimatka tuottavat hyvän jarrupidon jyrkissäkin maastoissa. Sivunappulat puolestaan pureutuvat alustaan ja tarjoavat varmaa kallistuspitoa, minkä ansiosta rengas parantaa ajovakautta sekä kovavauhtisissa mutkissa että teknisissä siirtymissä. Kuvio ei tukkeudu helposti, mikä ylläpitää pidon tasaisuutta myös pehmeässä ja irtonaisessa maastossa.

3C MaxxTerra -kumiseos on Maxxisin enduro- ja freeride-seos, joka yhdistää kohtuullisen rullaavuuden ja hyvän iskunvaimennuksen. Se tarjoaa enemmän pitoa kuin MaxxSpeed, mutta rullaa paremmin kuin MaxxGrip, ja sopii siksi erityisen hyvin yleiskäyttöiseksi renkaaksi trail- ja enduropyöriin. Pehmeempi pintakerros tuottaa hyvän pidon kaarteissa, kun taas kovempi pohjakerros lisää kestävyyttä ja vakautta.

EXO+ -suojaus on päivitetty versio Maxxisin suositusta sivusuojausteknologiasta: SilkShield-kerros suojaa rengasta reunan yli koko rungon alueella, ja EXO-sivuseinämä parantaa viiltosuojausta ja runkovakautta. Tämä yhdistelmä on suunniteltu erityisesti aggressiiviseen trail- ja enduroajoon sekä E-MTB-käyttöön, jossa vääntö ja paino rasittavat rengasta enemmän. EXO+ mahdollistaa matalammat rengaspaineet ilman renkaan taipumista tai vanneiskujen riskiä, mikä lisää pitoa ja mukavuutta.

Wide Trail -mitoitus optimoi renkaan profiilin 30–35 mm sisäleveydelle, jolloin nappulat asettuvat oikeaan kulmaan ja rengas tuottaa maksimaalisen pidon ja vakauden. Tubeless Ready -rakenne helpottaa tiivistämistä ja minimoi vierintävastusta matalilla paineilla. Dissector sopii erinomaisesti yhdistettäväksi Maxxis DHF:n tai Assegain eturenkaaksi, tarjoten nopean ja hallitun takarengaskombinaation enduroon ja teknisille poluille.

Ominaisuudet

  • Troy Brosnanin suunnittelema nopea ja hallittu trail/enduro-rengas

  • Rullaavat keskinappulat ja pitävät sivunappulat

  • 3C MaxxTerra – tasapaino rullaavuuden, pidon ja kestävyyden välillä

  • EXO+ – parannettu kylkisuojaus ja runkovakaus

  • Wide Trail – optimoitu 30–35 mm sisäleveydelle

  • Tubeless Ready – helpompi asennus ja mahdollistaa matalat paineet

  • Joustava mutta hyvin kantava runko, sopii myös E-MTB-käyttöön

  • Toimii takarenkaana enduroon ja trailiin, eteen kuiviin ja kovapintaisiin olosuhteisiin

  • Erinomainen valinta yhdistettäväksi DHF- tai Assegai-eturenkaiden kanssa

Tekniset tiedot

  • Koko: 29 × 2.4 WT

  • Kumiseos: 3C MaxxTerra

  • Rakenne: EXO+ (SilkShield + EXO)

  • TPI: 120tpi

  • Bead: Taitettava / Folding

  • Tubeless Ready: Kyllä

  • Paino: n. 1050 g

  • Suositellut käyttöolosuhteet: Hard Pack, Loose, Loose Over Hard, Medium

  • Käyttö: Trail / Enduro / E-MTB / Takarenas tai eturenkaana kuivalla

  • Optimoitu vanteille: 30–35 mm, toimivuus 30–39 mm

 

Arvostele tämä tuote

Tälle tuotteelle ei ole vielä annettu arvosteluita.